“Perussuomalaisten tilillä ei ole ollut kymppitonneja”

Parkanon Perussuomalaiset ry:n tiliä hoitanut Helena Ojennus on pöyristynyt Jari Sammatin vihjauksesta, että yhdistyksen rahaliikenteessä olisi jotain epäselvää (Ylä-Satakunta 28.12.). Sammatin mukaan tililtä on tehty nostoja “liki kymppitonni” ja rahaa oli joulukuun alussa jäljellä 89 euroa.
Ojennuksen mukaan tilillä ei koskaan ole ollut “kymppitonneja”.
– Tilillä oli vuoden alussa 5 562 euroa ja 17 senttiä. Sieltä on tänä vuonna maksettu pääosin kunnallisvaalien mainoskuluja. Kaikista menoista on kuitit ja hallituksen päätökset, Helena Ojennus korostaa.
Ojennuksella pidettiin keskiviikkoiltana Parkanon Perussuomalaisten vuosikokous, johon osallistui yhdistyksen sinisiin siirtyneitä jäseniä. Kokous hyväksyi tilit ja myönsi hallitukselle tili- ja vastuuvapauden.
Jari Sammatti ja muut Perussuomalaiset-puolueeseen jääneet yhdistyksen jäsenet eivät osallistuneet tähän kokoukseen.